Защо в наши дни в училищата не се преподава за истинските основоположници на съвременната”модерна” наука- Ислямските учени?
Днешната учебна програма по цял свят (инжектирана във всички държави, базирана на западната ценностна система) учениците биват възпитавани, че Исхак Нютон е откривателя на земната гравитация, когато през 1665 г. ябълка е паднала върху главата му.
Умишлено се прикрива от тези чисти умове, че още през далечната 1118 г. големият ислямски учен-физик Абдуррахман Мансур ел-Хазини е обосновал теорията за гравитацията с думите:
„Съществува сила, която дърпа всеки физически обект към центъра (ядрото) на земята“.
По този начин се възпитават поколения наред, които дори не подозират за съществуването на такива умове като ел-Хазини и ценните му за човечеството научни трудове в множество научни области. Никой не е преподава на младите ученици, че ел-Хазини е можел да изчисли специфичното тегло на телата до стойност, много близка до днешните измервания с помощта на разработената от него свръхчувствителна скала, наречена Мизан-ул Хикме (или “скала на мъдростта”).
Кой е по-велик физик- Джабир или Далтон?
В наши дни учениците знаят, че първият човек направил изследване на атома, е английският физик Джон Далтън през 1800 г., но си нямат и понятие, че преди повече от 10 века, през далечната 750 г. Големия ислямски физик Джабир ибн Хайян е казал:
„В най-малката частица материята “джуз-у ля ятеджезза” (т.е атома), се съдържа изключително мощна енергия. Гръцките колеги казват, че тя е неразрушима, но ако бъде разцепена, ще се появи такава сила, че тя би вдигнала Багдад във въздуха”
Те също не знаят, че Джабир бин Хайян е бил и много известен химик.
Кой е по-голям учен Кинди или Айнщайн?
Когато днешните ученици чуят за “теорията на относителността”, те се сещат за Алберт Айнщайн, за когото се казва, че е най-умният човек в света, но великият ислямски учен, астроном, математик, медик, теолог и физик- Ел-Кинди през 9-и век. е заявил:
„Времето е продължителността на съществуването на материята, а скоростта и забавянето, които могат да бъдат измервани с времето, са в резултат на движението”
Съвременните ученици биват научавани, че първата операция на катаракта е извършена от Баланчет през 1846 г., но не знаят, че първият учен, извършил това със специален уред, през 11- век, е бил ислямският медик Аммар бин Али ел-Мевсили.
Ел-Джезери и първият робот
За съжаление учениците в наши дни не знаят, и че геният и откривател на множество уреди (без които днес би било немислимо да се наречем “развито високотехнологично общество”), като машини неизползващи електричество, водни часовници, фонтани, ключове със шифър, роботи, използвайки техниката на вентила, която се счита за най-важния елемент на съвременните моторни превозни средства е кюрдският ислямски учен, математик, астроном, инжинер-механик, кибернетик и баща на компютъра- Исмаил ибн ел-Раззаз известен, като Ел-Джезери.
Ако днешната младеж продължи своето проучване, неминуемо ще попадне на плеядата от ислямски учени и откриватели, като медикът, факих и поет Ибн Нафис, който пръв открива белодробното кръвообращение през 1200 г.
;
физикът, химик, астролог, медик, мистик и алхимик Абу Бакр Раазии, който пръв използва конеца, направен от червата, който и до днес се използва за зашиване в операциите;
математикът, астроном и оптик Ибн ел-Хейсем, който е един от най-големите учени на 11-и век, който инициира първите изследвания в областта на оптиката и научния ѝ метод;
математикът и астроном Ахмет ел-Фергани, който изчислява разстоянието между географските ширини и наклона на земната ос по най-прецизния начин;