Защо в училищата не се преподава за истинските основоположници на съвременните технологии и науки?

Защо в наши дни в училищата не се преподава за истинските основоположници на съвременната”модерна” наука- Ислямските учени?

Днешната учебна програма по цял свят (инжектирана във всички държави, базирана на западната ценностна система) учениците биват възпитавани, че Исхак Нютон е откривателя на земната  гравитация, когато през 1665 г. ябълка е паднала върху главата му.

Приказка за гравитацията - За децата - БНР Новини

Аль-Хазини – ученый, открывший земное притяжение
Чертеж на уреда на ел- Хазини “Скала на мъдростта”
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde görülmesi gereken 10 icat 10 mucit | birİSTANBULhayali / a dream of Istanbul
“Скала на мъдростта” в музей, Истанбул

Умишлено се прикрива от тези чисти умове, че още през далечната 1118 г. големият ислямски учен-физик Абдуррахман Мансур ел-Хазини е обосновал теорията за гравитацията с думите:

„Съществува сила, която дърпа всеки физически обект към центъра (ядрото) на земята“.

По този начин се възпитават поколения наред, които дори не подозират за съществуването на такива умове като ел-Хазини и ценните му за човечеството  научни трудове в множество научни области. Никой не е преподава на младите ученици, че ел-Хазини е можел да изчисли специфичното тегло на телата до стойност, много близка до днешните измервания с помощта на разработената от него свръхчувствителна скала, наречена Мизан-ул Хикме (или “скала на мъдростта”).

Кой е по-велик физик- Джабир или Далтон?

В наши дни учениците знаят, че първият човек направил изследване на атома, е английският физик Джон Далтън през 1800 г., но си нямат и понятие, че преди повече от 10 века, през далечната 750 г. Големия ислямски физик Джабир ибн Хайян е казал:

Джабир ибн Хайян — Википедия

„В най-малката частица материята “джуз-у ля ятеджезза” (т.е атома), се съдържа изключително мощна енергия. Гръцките колеги казват, че тя е неразрушима, но ако бъде разцепена, ще се появи такава сила, че тя би вдигнала Багдад във въздуха”

Те също не знаят, че Джабир бин Хайян е бил и много известен химик.

Джабир бин Хайян

Кой е по-голям учен Кинди или Айнщайн?

Когато днешните ученици чуят за “теорията на относителността”, те се сещат за Алберт Айнщайн, за когото се казва, че е най-умният човек в света, но великият ислямски учен, астроном, математик, медик, теолог и физик-  Ел-Кинди през 9-и век. е заявил:

„Времето е продължителността на съществуването на материята, а скоростта и забавянето, които могат да бъдат измервани с времето, са в резултат на движението”

Laying the foundation for modern encryption methods: Al-Kindi and frequency analysis
Ел-Кинди

Съвременните ученици биват научавани, че първата операция на катаракта е извършена от Баланчет през 1846 г., но не знаят, че първият учен, извършил това със специален уред, през 11- век, е бил ислямският медик Аммар бин Али ел-Мевсили.

Première aiguille médicale Al-Mosoli - CHAR
Аммар бин Али ел-Мевсили

Pioneer in hematology Al Mawsili | The Inventor of the First Hollow Syringe Needle - Muslims Inventors : r/MuslimCorner
Инструментът с който ел-Мевсили е извършил оперцията на “катаракта”

Ел-Джезери и първият робот

За съжаление учениците в наши дни не знаят, и че геният и откривател на множество уреди (без които днес би било немислимо да се наречем “развито високотехнологично общество”), като машини неизползващи електричество, водни часовници, фонтани, ключове със шифър, роботи, използвайки техниката на вентила, която се счита за най-важния елемент на съвременните моторни превозни средства е кюрдският ислямски учен, математик, астроном, инжинер-механик, кибернетик и баща на компютъра- Исмаил ибн ел-Раззаз известен, като Ел-Джезери.

The Father of Robotics: Al-Jazari and the New Dawn with Elon Musk's Optimus
Бащата на роботиката -Исмаил ибн ел-Раззаз Ел-Джезери

 

Ако днешната младеж продължи своето проучване, неминуемо ще попадне на плеядата от ислямски учени и откриватели, като медикът, факих и поет Ибн Нафис, който пръв открива белодробното кръвообращение през 1200 г.

Ibn al-Nafis, the Pulmonary Circulation, and The Islamic Golden Age - Muslim HeritageMuslim Heritage
Схема на Ибн Нафис

;

физикът, химик, астролог, медик, мистик и алхимик Абу Бакр Раазии, който пръв използва конеца, направен от червата, който и до днес се използва за зашиване в операциите;

В этот день родился выдающийся ученый Абу бакр Мухаммад Ар-Рази - IslamNews
Абу Бакр Раазии

математикът, астроном и оптик Ибн ел-Хейсем, който е един от най-големите учени на 11-и век, който инициира първите изследвания в областта на оптиката и научния ѝ метод;

İbn-i Heysem: Optik Biliminin Kurucusu İlk Modern Bilim İnsanı
Ибн ел-Хейсем

математикът и астроном Ахмет ел-Фергани, който изчислява разстоянието между географските ширини и наклона на земната ос по най-прецизния начин;

 

 

 

 

İlk Türk astronom El Fergani kimdir, yaptığı çalışmalar nelerdir? - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber
Ахмет ел-Фергани

физикът, математик, астроном, хронолог, лингвист, географ, антрополист, химик, медик, историк, психолог… и пр. Ахме́д ел- Бейруни, който е наречен “основател на индологията”

BEYRUNİ... - Söz ola kestire başı Söz ola kese savaşı | Facebook
Ахме́д ел- Бейруни,

, Мухаммед ел-Хорезми, без откритията в математиката на когото съвременните технологии не биха съществували, наричан още “Бащата на алгебрата”;

Algorithms, Algebra & Astronomy: Muhammad ibn Musa Al-Khwarizmi
“Бащата на алгебрата”- Мухаммед ел-Хорезми

на тригонометрията Абдула Барани;

Abdullah Barani - Tarihizm - Tarihizm
Абдула Барани

откривателят на повечето материали, използвани в хирургията на съвременната медицина днес Ебул Касъм

Abu Al-Qasim Khalaf ibn Al-Abbas ALZAHRAWI
Ебул Касъм

и Хасан ер-Раммах, който е обяснил подробно как да се направи робот в своята книга Китаб-ел Фуруссуйие

Hassan Al Rammah - War History
Автоматизирано торпедо – Хасан ер-Раммах

Кой е извършил първия полет Аббас ибн Фирнас или братята Райт?

За съжаление, учениците днес не знаят, и че именно медикът Ибн Сина, който е определян от мнозина за интелектуалци, като „Баща на съвременната медицина“. Той за пръв път е открил първия микроб и е заявил, че е той е зара̀зен и разболява организма. Ибни Сина е диагностицирал и излекувал много възпалителни заболявания.

Кой е Ибн Сина? – RayHaber
Ибни Сина- „Бащата на съвременната медицина“

Друг голям ислямски учен, за който не се знае е Али Ибн-и Абас. Именно той е онзи, който е направил първите изследвания върху рака.

Али Ибн-и Абас

Когато мислим за самолети и първият човек, който е полетял веднага, се сещаме за американските братя Райт (полетели през 1903 г.),

На 22 май 1922 г. братя Райт патентоват самолета си
Братята Райт 1903г
The first human to fly: Abbas ibn Firnas - KAANGRI.COM
Ибн Фирнас- “Бащата на авиацията” 9-и век

но никой не мисли за Ибн Фирнас, андалуският ислямски учен, който пръв е направил безпилотен планер още през 9-и век. Ел-Бируни е първият, който доказва, че светът е кръгъл и се върти около остта си, но “незнайно” как Коперник е обрал каймака в тази сфера. Дори децата в ислямските страни през последните сто години бяха обучавани по наложената с диктатура в тях западна система, че Коперник е този велик откривател… за голяма жалост

Николай Коперник: Да знаем това, което знаем, и да знаем това, което не знаем, това е истинското знание!
Коперник 16-и век
The Sages of a Forgotten Enlightenment: Avicenna and al-Biruni (II): Al-Biruni, an Intellectual of his Time | Fundación Juan March
Ел-Бируни 9-и век

500 ИСЛЯМСКИ АСТРОНОМA

Но, защо поне учениците в днешна Турция, която е наследник на Османската династия, как така не знаят за тези велики учени, отгледани в тяхната цивилизация? Поради същия факт, както във всички останали мюсюлмански държави. Години наред тези имена не влизаха в учебниците на учебните заведения, които държавата контролираше от един център и управляваше около една идеология (т.н. Камалистичен режим, с цел изкормване на ислямските знания и религия). С “любезното” съдействие на английските служби и техните кукли по държавните върхове с пропаганди, като “Европейска Турция”, “Модерна Турция” и “Секуларизирана (атеистична) Турция”, децата на тази нация бяха откъснати от цивилизацията на нейните деди. И все още нищо не е направено в тази област, за да се вдигнат завесите на истината. В миналото тези ценни знания са били разпространени и всички са говорили за ценните знания и открития направени от тези учени, изучавани в научните центрове на света, като Багдад, Харан, Андалусия, Северна Африка и Източен Ефрат. Тези центрове бяха препълнени със студенти от Европа. През “златната епоха” на исляма са се появили куп иновации, които са дали тласък на човечеството в цялостното му развитие. Например:

Първата фабрика за хартия е открита в Багдад през 794 г. Били са изписани сандъци, пълни с книги-ръкописи. Марага, Багдад, Кордоба и Самарканд са били центрове на науката и технологиите. Само в тези университети са обучени повече от 500 ислямски астронома.

Ислямска държава- Андалусия, днешна Испания

Днес говорим за реконструкция на цивилизацията, но училищата в Турция например, все още не могат да спрат да възхваляват историята на еднопартийната епоха (на М.Камал- “ататюрк” в Турция). Крайно време е светът да се пробуди и училищата да се срещнат с тези ценни учени. Нека нашите деца научат това, което дедите им са умеели в миналото. Нека бъдат ентусиазирани, че могат да се справят по-добре и сега, така както те са го правили. Защо не погледнем истината право в очите? Нима това не толкова трудно?