Какво означава изразът мевлид?
Мевлид – означава ”рождение”. Рождението на нашия Пейгамбер “алейхиселяту ве селям” е повод за радост и празник за всеки мюсюлманин. Нощта на рождението се нарича мевлид-кандил [кандил= нощ]. Това е нощта между 11-я и 12-я ден на месец реби’ул-еввел. През тази благословенна нощ е роден пророкът изпратен за цялото човечество- Мухаммед Расулюллах “саллялаху алейхи ве селлем”. След нощта кадр, това е следващата най-ценна нощ в исляма. Онези които се радват, че през тази нощ се родил Пейгамберът ни “алейхиселяту ве селям”, биват опростени.
В нощта на годишнината си, Расӯлюллах “салляллаху алейхи ве селлем” е устройвал угощения на своите саха̄бии (сподвижници) и е разказвал за чудесата по време на своето рождение, както и за миговете от своето детство. Тази традиция е продължила и по време на управлението на хазрети Ебӯ Бекр Съддик “радияллаху анх”, както и след това. Поради това всички мюсюлмани, по цял свят, още от него време всяка година честват тази нощ и се радват, четейки навсякаде касидета (възхвалителни стихове) и спомняйки си Расул-и Екрем “салляллаху алейхи ве селлем”. Ербилският султан Ебу Саид Музаффер-уд-дин Кюркбури бин Зейнеддин Али организираше големи празненства по време на мевлида. Подаряваше дарове и нагощаваше народа.
Четенето, слушането и научаването за свръхестествените явления, състояния и чудеса, случили се по време на рождението на султана на вселената- Мухаммед “алейхисселям”, носи голям севаб през тази нощ. Ислямските учени отдават изключително значение на мевлид-кандил. Хазрети Мевля̄на казва: “Страданията се премахват от местата, където се чете мевлид.” Тази нощ е най-ценната в исляма след нощта Кадр, а според има̄м Ша̄фиӣ и някои от другите големи учени, тя е по-ценна дори и от нощта Кадр.
В книги, като „Ел-мугни“, „Ел-мияр“ и „Тенвиру-л-кулюб“, се споменава, че най-ценната нощ в исляма е нощта на рождението на Султана на двата свята “мир Нему”.
Източник: [Ед-дурер-ул-месун]
Осланяйки се на хадис-и шерифа, (Ако Аллах е дарил някого с изкуството да пише или рецитира, да възхвалява Расулюллах и да опровергава Неговите врагове), в продължение на столетия ислямските учени са писали и чели книги за мевлида. Съществуват многобройни касӣдета, възхваляващи последния пратеник за цялото човечество- Мухаммед “алейхисселя̄м”. Една от най-известните възхвалителни оди (касидета) е тази на Сюлейман Челеби, написана през 15-ти век. Това, че тя е написана след смъртта на Расӯлюллах (алейхисселя̄м), съвсем не означава, че е бид’ат (нововъведение в исляма), поради факта, че самото възхваляване на Слънцето на двата свята “алейхиселяту ве селям” е иба̄дет. Кой може да отрече това? Такива касӣдета могат да се пишат по всяко време. Четенето на мевлид-и шерӣф не е бид’ат- а севаб! Това се прави с цел възпоменаване на рождението на Расӯлюллах “саллялла̄ху алейхи ве селлем”, разказване за неговия живот, ми’ра̄джа (възнесението), също и с цел Той да бъде спомнен и възхвален. Поради имана (вярата) си, всеки мюсюлманин е длъжен да обича много Мухаммед “алейхисселя̄м”. Тази силна обич е признак на зрелия мюсюлманин. В хадӣс-и шерӣфа, предаден от има̄м Буха̄рӣ, се казва:
(Не може да е вярващ онзи, който не ме обича повече от своите майка, баща, дете, и от всички останали)
Не е грях четенето на мевлида, а е грях да се вършат неща, забранени от исляма, по време на мевлид!
В хадӣс-и шерӣф, предаден от Дейлемӣ, Расӯлюллах “алейхиссаля̄ту ве селя̄м” казва:
(Разбира се, че ако някой силно обича дадено нещо, би го споменавал често)
– Ето за това онзи, който обича много Расулюллах “салляллаху алейхи ве селлем”, би го споменавал много.
В друг хадӣс-и шерӣф, предаден от Дейлемӣ, Мухаммед “алейхисселя̄м” казва:
(Да се споменават и възпоменават пророците е иба̄дет)